Betöltés...

Termékek

  • Facebook

  • Blog this!

    Blog this!

  • Issuu

    Issuu

  • Pinterest

  • Youtube

  • Összehasonlítás (0)

  • Kedvencek (0)

Programok

Overlock program

Ezen öltések arra hivatottak, hogy varrás során az anyagunk szélét el tudjuk varrni, tisztázni, még akkor is, ha nincs otthon overlock gépünk. Itt kell megjegyezni, hogy ezek az öltések nem pont olyanok, mint amit egy igazi overlock gép csinál. Nem helyettesítik tökéletesen a négy szálas overlock varrást, de hobbi szinten megoldást jelenthetnek.

A négy szálas overlock gépek legfőbb tulajdonsága a varrógépekkel készített overlock varrattal szemben az, hogy nem nyújtják ki az anyagunkat és jóval rugalmasabb marad a varrat.

Miután egy oldalirányú tűmozgásról beszélünk, az anyagunkat összehúzhatja a gép, ezért érdemes használni egy speciális (overlock) varrótalpat. Amellett, hogy van rajta egy kis fülecske (láncnyelv), amire a gép az öltéseket rávarrja (ezzel kiküszöbölve az összehúzást), van egy szélvezetője is, ami biztosítja azt, hogy garantáltan az anyag szélére varrjunk és a varratunk egyenletes szélességű legyen.

overlock programok
Lock programmal készült varrás

Rejtett öltés program

A rejtett öltés, más néven hólozás igazából egy felhajtáshoz használatos öltésfajta. Lényege, hogy úgy tudjunk felhajtásokat készíteni, hogy az anyagunk szinén ne látszódjon a varrat.

A rajzon látható Z-alakban meghajtjuk az anyagunkat, fontos, hogy a varrást az anyag fonák oldalán végezzük. Válasszuk ki a képen látható programot. A cikk-cakk szélességet maximumra állítjuk. Nagyon megkönnyíti és pontossá teszi a varrást, ha használunk rejtett öltéshez való varrótalpat. Ez néhány géphez tartozékként jár, más gépekhez külön megvásárolható webshopunkban.

Célszerű az anyag színének megfelelő cérnával dolgoznunk, vagy ha még tökéletesebb végeredményt szeretnénk, akkor monofil (átlátszó) szállal, melyet szintén webshopunkban megtalál. A talpon látható kis csavarral beállíthatjuk a varrat pontosságát a videón bemutatott módon.

Foltvarrók is előszeretettel használják ezt az öltést aplikálások felrögzítéséhez. Ilyenkor szintén a monofil cérna használata javasolt. Ez esetben használjunk nyitott applikáló talpat.

rejtett öltés bemutatása
Rejtett öltés programmal készült varrás

Stretch program

Manapság ruházatunk anyagának összetétele 90 százalékban tartalmaz valamilyen elasztikus szálakat, hogy viselésük komfortosabb legyen. Igenám, de ehhez megfelelő öltést is kell választanunk, hiszen a sima egyenes öltés az első használatkor csődöt mondana, egész egyszerűen megpattan a varrat.

Ezekre az esetekre találták ki a különböző stretch programokat. Ezek lehetnek egyenes, vagy cikcakk öltések, akár díszítővarratok is, a közös jellemzőjük, hogy a varrógép oda-vissza mozgást végez, tripla varratot készít, ezáltal a varratkép rugalmas lesz.

A korszerűbb varrógépekben minden normál programnak van rugalmas (stretch) változata is. A tévhitekkel ellentétben nem rugalmas cérnára van szükség, ha rugalmas anyagot varrunk, hanem ezekre a rugalmas öltésekre. Szükségünk lesz ezen kívül speciális stretch vagy jersey varrótűre. Ezek közös jellemzője, a gömbhegy, amely az elasztikus szálakat maga előtt széttolja, így biztosítva az öltés létrejöttét, anélkül, hogy az elemi szálak sérülnének. Sokan azt hiszik, hogy az overlock program és a stretch program ugyanaz, pedig ez nem igaz.

Az overlock programnak van normál változata nem rugalmas anyagokhoz, illetve komolyabb varrógépekben rugalmas, stretch változata is.

stretch program

Fontos tudni:

  • A stretch programok öltés hosszúságát a mechanikus gépeken nem lehet állítani.
  • A stretch programok sajnos egy kicsit megnyujthatják a rugalmas anyagokat még a legdrágább varrógépek esetében is. Ennek kikükszöbölésére vékony papírt (másolópapír) kell az anyag alá tenni.
Lock programmal készült varrás